Prefabrik Yapılar

SATANLAR

Prefabrik Yapılar

Prefabrik evlerin depreme dayanıklı olması en önemli özelliktir.
Dört mevsim iklim şartlarına uyumu önemlidir. Bu konuda bölgeden bölgeye ayrıntılarda birtakım farklılıklar oluşmaktadır.
Kışı ağır geçen bölgelerde kar ağırlığı ya da rüzgâr hızı değeri de prefabrik ev yapımında dikkate alınmalıdır.
Prefabrik evlerin dış duvar ısı yalıtım katsayısı ile iç duvar ısı yalıtım kat sayısı son derece önemlidir.

Özellikle yoğun kış yaşanan bölgeler için ya da yaz ayları çok sıcak geçen bölgeler için bu şekilde yer alan teknik özellikler çok önemlidir.
Satanlar Prefabrik olarak çatı ısı yalıtım kat sayısına önem veriyoruz ve iklim özellikleri bakımından bakılmalıdır.
Prefabrik evlerin çatı sistemi, pencere doğramaları ve merdivenler, tavan kaplamaları, iç-dış kapılar, pencereler, boyalar gibi ayrıntılar da prefabrik evlerin teknik özelliklerindendir.

Prefabrik evlerin betonun standartlara uygun olması, önemli özelliklerdendir.
Prefabrik yapılar, tek katlı olabildiği gibi iki katlı olarak da inşa edilir.
Prefabrik evler, şiddetli rüzgârlara karşı dayanıklılığı betonarme yapılara kıyasla daha az oluyor. Prefabrik evler monteli parçalardan oluştuğu için rüzgâr biraz daha zorlayabilir. Bu sebeple aşırı fırtına yaşanan bölgelerde prefabrik evlerin kullanılması tavsiye edilmemektedir.
Prefabrik evlerin bir sıkıntısı da çatı akması ve yağmur suyu alma gibi problemleri oluyor. Bu tür problemler ancak çatının tamamen monte edilmesi ve yalıtımının iyice yapılmasıyla çözülebiliyor.
Prefabrik yapıların dezavantajları şunlardır; Prefabrik evler, şiddetli rüzgârlara karşı dayanıklılığı betonarme yapılara kıyasla daha az oluyor. Prefabrik evler monteli parçalardan oluştuğu için rüzgâr biraz daha zorlayabilir. Bu sebeple aşırı fırtına yaşanan bölgelerde prefabrik evlerin kullanılması tavsiye edilmemektedir.